Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie do łazienki?

Odpowiednio zaprojektowane i rozmieszczone punkty świetlne w łazience są równie ważne co design cz też funkcjonalne wydzielenie stref. Oświetlenie w dużej mierze wpływa bowiem na komfortowe wykonywanie podstawowych czynności życiowych, które właśnie wykonujemy na co dzień w łazience. Odpowiednio dobrane światło zaoszczędzi nasz czas i pozwoli z przyjemnością wykonywać czynności pielęgnacyjne.

Zwracajmy uwagę na funkcje oświetlenia.

W łazience powinno występować kilka rodzajów oświetlenia, tak by każda strefa była odpowiednio oświetlona. Główne źródło światłą powinno być umieszczone na suficie na środku pomieszczenia tak by stanowiło ono równomierne źródło światła na całej łazience, służące głównie do orientacji czy też sprzątania pomieszczenia. Przyjmuje się, że do łazienki o standardowym metrażu ok. 6 m2 potrzebujemy żarówki o mocy minimum 75 W. W roli ogólnego oświetlenia świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju np. plafon czy ozdobny żyrandol.

Jednakże okolice lustra powinny być zdecydowanie lepiej doświetlone. Ma to znaczenie szczególnie dla Pań, chociażby ze względu na robienie codziennego makijażu. Tutaj zalecane jest oświetlenie dające większy strumień światła np.  modna obecnie listwa ledowa, umieszczana w profilu LED.

Do oświetlenia wanny czy prysznica wystarczy w zupełności łagodne źródło światła jak. np. kinkiety czy punkty świetlne montowane w suficie podwieszanym. Obojętnie na jaki rodzaj światła się zdecydujemy pamiętajmy o wodoszczelnej obudowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *