Jak wybrać odpowiednie światło do domu?

Oceniając atrakcyjność pomieszczenia osoby najczęściej zwracają uwagę na styl, użyte materiały, meble czy też zastosowaną kolorystykę. Oświetlenie wydaje się być ostanie na liście elementów przykuwających uwagę. Być może dzieje się tak z uwagi na fakt, że dopiero po zmroku zostaje w pełni wyeksponowane. Tymczasem światło pełni ogromną rolę w naszym życiu. Często bowiem jego deficyt obniża nasz nastrój, a nie odpowiednio dobrane ma również negatywne konsekwencje zdrowotne.

Podstawa to określenie funkcji jaką powinno spełniać światło.

Przy wyborze oświetlenia określmy funkcję jaką ma spełniać. Istotne jest skupienie się na tym jaki tryb życia prowadzą domownicy, w jaki sposób spędzają wolny czas, czy pracują w domu z reguły czy sporadycznie. Oświetlenie bowiem może spełniać funkcję stricte dekoracyjną i służyć  aranżacji wnętrza. Takie oświetlenie ma jednak barwę nieco stonowaną i stłumioną. Jego zadaniem jest przede wszystkim wydobycie walorów wnętrza, podkreślenie kolorystyki i nadanie wyrafinowanego charakteru.  Dobrze sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju oświetlenie punktowe, jak np. kinkiety, dające efekt lekkiego półmroku. Są jednak pomieszczenia w domu, w których oświetlenie musi pełnić funkcję techniczną oraz jak najlepiej doświetlać wnętrze. W tym wypadku dobrze sprawdzi się wszelkiej maści oświetlenie led.

Czym się kierować?

Pamiętajmy, że nasze życie składa się z czynności które wymagają zastosowania światła o różnym natężeniu. Dlatego też praktycznie każde pomieszczenie powinno być wyposażone w oświetlenie ogólne, zwykle górny żyrandol lub plafon. Istotne jest, aby wybrany przez nas punkt oświetlenia równomiernie oświetlał całe pomieszczenie oraz współgrał z jego aranżacją. W dalszej kolejności zastanówmy się nad oświetleniem miejscowym pełniącym funkcje pomocniczą.

Dobry dobór oświetlenia podkreśli walory naszego wnętrza oraz ukryje niedoskonałości. Starajmy się zachować właściwą harmonię, nie przesadzając z nadmiarem punktów świetlnych ani też nadmiernie oszczędzając.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *