Jakie oświetlenie wybrać do kuchni- krótki poradnik.

Na jakie oświetlenie się zdecydować? Czy jeden centralny punkt wystarczy? Może lepsze będzie oświetlenie punktowe? Na podobne dylematy postaramy się udzielić odpowiedzi w niniejszym artykule.

Podstawa – górne oświetlenie.

W każdym wnętrzu, również w kuchni, potrzebne są różne rodzaje oświetlenia, gdyż spełnia ono różne funkcje. Podstawą jest oczywiście górne oświetlenie z włącznikiem najczęściej przy samym wejściu do kuchni, gdyż jest ono wykorzystywane najczęściej i najdłużej. Ma ono za zadanie równomiernie oświetlające całe pomieszczenie. Nie jest konieczne aby było wyjątkowo mocne i jasne.  Potrzebujemy go bowiem głównie do orientowania się w pomieszczeniu czy też do podstawowych czynności takich jak rozpakowywanie zakupów czy sprzątanie. Światło górne powinno odbijać się od sufitu a dopiero później padać na sprzęty i meble. Dobrze dobrane górne oświetlenie podkreśla walory pomieszczenia. Sprawia, że wydaje się ono wyższe i przestronniejsze. Najczęściej na oświetlenie górne w klasycznych wnętrzach wybieramy plafony i żyrandole. Jednakże w oświetleniu tradycyjnym pamiętajmy, żeby zwracać uwagę na kolor klosza. Nie może być on zbyt ciemny i nieprzepuszczający światła. W nowoczesnych kuchniach przeważają rozwiązania takie jak, zwykle umieszczane w podwieszanych sufitach, profile ledowe czy też zawieszone na linkach i szynach halogeny.

Oświetlenie stref.

Z całą stanowczością można stwierdzić że jeden centralny punkt świetlny w kuchni to zdecydowanie za mało jak na to wymagające pomieszczenie. Dlatego też oświetlenie górne należy uzupełnić o dodatkowe źródła światła. Musimy pamiętać bowiem o tym, że np.  podczas przygotowywania posiłków używamy często ostrych narzędzi np. nóż, tasak nożyczki. Dlatego też niezwykle istotne jest żeby blat roboczy został odpowiednio doświetlony. Po pierwsze światło musi być jasne i czyste, po drugie punkt musi znajdować się centralnie nad naszą głową.

Podsumowując, idealnym rozwiązaniem jest doświetlenie strategicznych stref np. przygotowania posiłku, jak również dający ogólne światło punkt świetlny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *