Oprawa oświetleniowa- co możemy najczęściej spotkać w sklepach?

Obecnie na rynku dostępne są różne kształty,  rodzaje i kolory opraw oświetleniowych. Producenci prześcigają się w pomysłach i nieustannym opracowywaniu coraz to nowocześniejszych modeli.  Czym zatem kierować się przy wyborze opraw oświetleniowych? Jak dokonać wyboru, by później go nie żałować?   Poniżej zostały omówione pokrótce najczęściej spotykane w sklepach oprawy oświetleniowe.

Wygląd czy funkcjonalność?

W pierwszej kolejności warto jest się zastanowić jaką funkcję pełnić będzie oświetlenie oraz do jakiego rodzaju oświetlenia chcemy go zastosować. Oprawy bowiem mogą spełniać funkcję stricte funkcjonalną. Takie oprawy cechują się zwiększonymi parametrami, wytrzymałością oraz przeznaczone są do jak najlepszego doświetlenia np. miejsca pracy. Mniejszy nacisk kładzie się w tym wypadku na walory estetyczne, chociaż  oczywiście znaleźć można oprawy funkcjonalne i cieszące oko jednocześnie. Połączenie tych dwóch cech zwykle jednak wiąże się  z wysoką ceną.  Występują także oprawy, które spełniają jedynie walor dekoracyjny. Przeznaczone do doświetlenia konkretnych przedmiotów np. obrazu. Z uwagi na ich okazjonalne zastosowanie cechują się mniejszą wytrzymałością.

Oprawy do montażu wewnętrznego i użytku zewnętrznego.

Niezwykle istotne jest aby oprawa oświetleniowa montowana na zewnątrz była odpowiednio dobrana. W żadnym wypadku na zewnątrz nie można używać opraw przeznaczonych stricte do domu, gdyż są one narażone na różne czynniki atmosferyczne. Istotne jest aby wybrać produkt ze stopniem szczelności ochrony minimum 65 IP.

Sposób montażu

Oprawy różnią się między sobą ze względu na rodzaj montażu. Wyróżniamy oprawy przeznaczone do wbudowania np. w sufit podwieszany, podłogę czy meble, oraz oprawy nasufitowe przeznaczone do montażu bezpośrednio na suficie czy też na ścianie. Dostępne są także oprawy przeznaczone do mocowania na szynie montażowej tzw. szynowe, jak również zawieszane zwykłe np. plafon czy żyrandol. Wreszcie możemy spotkać także zawieszane na taśmach np. diodowych, niezwykle proste w montażu, często mocuje je się bowiem za pomocą zwykłej taśmy klejącej będącej elementem oprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *