Taśmy ledowe- co wybrać spośród dostępnych na rynku?

Aktualnie, alternatywą dla klasycznego oświetlenia stało się chętnie wykorzystywane w meblarstwie i aranżacji wnętrz, oświetlenie ledowe. Nie tylko nadaje ono nowoczesnego design wnętrzu ale jest także bardzo praktyczne i łatwe w montażu. Listwę z diodami wystarczy bowiem umieścić w profilu aluminiowym do LED, a ten z kolei przykręcić do wybranego podłoża. Obecnie na rynku jest nieskończona ilość rodzajów taśm ledowych, posiadających przeróżne oznaczenia. Sprawdźmy zatem co możemy spotkać na półkach sklepowych.

Co oznaczają  symbole 2.700- 7.000 K?

Diody umieszczona na taśmach LED, w zależności od temperatury mierzonej w stopniach Kelwina, mogą mieć różne kolory światła. Wyróżnia się światło tzw. ciepłe, naturalne lub zimne. Barwa zimna to przedział między 6.000-7.000 K, barwa naturalna to przedział 4.000-5.000 K., ciepła natomiast to przedział 2.700- 3.500 K. Do mieszkań i domów wciąż najchętniej wybierana  jest  jednak barwa ciepła. Wyglądamy w niej bowiem najkorzystniej. Jednakże zależy to oczywiście od osobistych upodobań.

Odpowiednie zasilanie pełni rolę kluczową.

Listwy Led możemy dowoli ciąć na pożądaną przez nas długość. Pamiętajmy jednak odpowiednim zasilaczu, który przedłuży żywotność listwy. Przyjmuje się, że zasilacz powinien być średnio 10- 15 % mocniejszy, niż jest to konieczne. Bez problemu możemy stosować zasilacz mocniejszy, niż jest to zalecane, natomiast w żadnym wypadku nie decydujmy się na słabszy. Najprościej stosować jest przelicznik 4,8 W/ 1 m bieżący.   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *